Jakie odwierty do pompy ciepła?

Jakie odwierty do pompy ciepła?

Jakie odwierty do pompy ciepła? Pompy ciepła pozwalają nam obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Wynika to z tego, że jest to technologia, która prowadzi do produkcji ciepła w tańszy sposób niż inne rozwiązania. Standardowe kotły zasypowe wymagają spalania drewna lub węgla. W przypadku kotłów gazowych ciągle sam surowiec jest zbyt drogi do efektywnego wykorzystania.

Możemy tak wymieniać dalej, ale najważniejsze dla nas jest to, że instalacja pompy ciepła prowadzi do uzyskania oszczędności. Gruntowe pompy stanowią podkategorię tych urządzeń. Jakie odwierty muszą być wykonane, żeby móc je zastosować?

Czy zawsze pompa ciepła wymaga odwiertów?

Dolne źródło jest miejscem, gdzie pobierana jest energia, która następnie będzie transportowana do górnego źródła. Należy to traktować jako źródło i cel dostarczania energii. W drugim przypadku jest to po prostu nasz dom i pomieszczenia w nim zawarte. Pierwsza sytuacja jest jednak nieoczywista. Pisząc artykuł o odwiertach dla pomp ciepła, trzeba wspomnieć, że nie zawsze są one w ogóle wymagane. Powietrzne pompy ciepła nie wymagają wykonywania wykopów. Jest to popularne obecnie rozwiązanie. Dla nas jednak najważniejsza będzie sama kwestia odwiertów.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła są tymi, które rzeczywiście wymagają wykonywania odwiertów. Co rozumiemy jako tę kategorię? Są to urządzenia, które służą do transportu energii i wykorzystują grunt jako dolne źródło. Kiedy warto decydować się na to rozwiązanie, żeby było ono skuteczniejsze niż powietrzne pompy ciepła? Przede wszystkim wtedy, gdy na naszej działce panują korzystne warunki gruntowe. To z kolei może wyniknąć choćby na podstawie przeprowadzonych badań geotechnicznych.

Odwierty pod pompy ciepła a rodzaje tych urządzeń

Wiemy już, że gruntowe pompy ciepła wymagają wykopów, ale czy zawsze są one takie same? Niekoniecznie i wynika to z podkategorii tych urządzeń. Dokonujemy kolejnego rozróżnienia na kolektory poziome i gruntowe. Obydwa rodzaje znacząco różnią się pod względem odwiertów, które musimy wykonać.

Odwierty a gruntowe pompy ciepła z kolektorami poziomymi

W przypadku kolektorów poziomych ważną informacją jest to, że nie wymagają one głębokich wykopów. Wszystko sprowadza się do zastosowania koparki do wykonania miejsca na dolne źródło. Ambitne osoby mogłyby poradzić sobie nawet samą łopatą. Na jakiej głębokości powinny być ulokowane kolektory poziome? Instalacja pompy ciepła w tej sytuacji wymaga wykonania wykopów na głębokości od 1 do 1,5 m. Dlaczego nie mniej? Wynika to z występowania strefy przemarzania, a ta w Polsce (zazwyczaj, ponieważ to zależy od regionu) zlokalizowana jest około 1 metra poniżej poziomu gruntu. Dodatkowo stosuje się specjalne wypełnienie rur płynem, który i tak ma bardzo niską temperaturę zamarzania. Odwierty w tej formie są więc łatwe do wykonania, ponieważ muszą tylko uskutecznić położenie wężownicy. Krążący płyn będzie wykorzystywał grunt jako dolne źródło.

Odwierty a gruntowe pompy ciepła z kolektorami pionowymi

Kwestia odwiertów jest bardziej skomplikowana w przypadku pomp ciepła z kolektorami pionowymi. W tej sytuacji mniej ważna jest duża odległość, na której będzie poruszał się czynnik grzewczy, ale istotniejsze jest wykorzystanie miejsca głęboko pod ziemią jako dolnego źródła. Dlaczego jest to skuteczne rozwiązanie? Temperatura rośnie wraz z głębokością. Ponadto jest to stała temperatura i możemy być pewni odpowiedniego poboru. Jak daleko musimy kopać w głąb ziemi? Są to znaczące liczby, ponieważ w przypadku kolektorów pionowych jest to kilkadziesiąt metrów i czasem sprowadza się nawet do dwóch prawie stumetrowych odwiertów. To z kolei jest bardziej efektywne niż jeden odwiert o głębokości 200 metrów. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety i trudno powiedzieć, które z nich jest zdecydowanie lepsze.

Odwierty w przypadku gruntowych pomp ciepła – wady i zalety

Jakie odwierty do pompy ciepła?
Jakie odwierty do pompy ciepła?

Podczas dokonywania wyboru głębinowej pompy ciepła należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze ilość wykonywanych prac i ich koszty. Kolektory pionowe wymagają zastosowania większej powierzchni, ale za to mniej skomplikowanego sprzętu. Koszty w obu przypadkach są porównywalne. Po drugie stabilność uzysku energii i tutaj faworytem są kolektory pionowe. Po trzecie powinniśmy uwzględnić wymagane formalności i z kolei pod tym względem lepsze okazują się kolektory poziome. Po czwarte same uzyski. W tej kategorii wygrywają kolektory pionowe. Ogólnie możemy więc powiedzieć, że w większości sytuacji głębinowe pompy ciepła są skuteczniejsze niż przypowierzchniowe, ale wymagają większego nakładu finansowego.

Gruntowe pompy ciepła to nie tylko odwierty

Decydując się na gruntowe pompy ciepła, powinniśmy uwzględnić również inne czynniki niż tylko same odwierty. Warto wybrać technologie skojarzone z urządzeniami. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła waha się zazwyczaj od 15 do 35 tysięcy złotych i to korzystne koszty w połączeniu wykorzystania rekuperacji z gruntowymi pompami ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jedna z technologii, które dobrze współpracują z innymi. Kolektory pionowe wymagają wykonania głębszych odwiertów, ale uzyskuje się stabilniejszy uzysk energii. Kolektory pionowe są znacznie łatwiejsze do wykonania, ale mniej efektywne w wykorzystaniu i wymagają wykorzystania większej powierzchni wokół naszego domu.

Author: kto12