Czy warto oddać do lombardu biżuterię?

Czy warto oddać do lombardu biżuterię?

Czy warto oddać do lombardu biżuterię? Lombardy to miejsca, w których klienci mogą pożyczyć pieniądze pod zastaw jakiegoś przedmiotu. Często lombardy przyjmują złoto, telefony komórkowe, sprzęty gospodarstwa domowego, a także biżuterię. Pozostaje jednak pytanie, czy rzeczywiście opłaca się zastawiać biżuterię w lombardzie? Kto może na tym zyskać, a kto może stracić?

Biżuteria? Tak, lecz nie każda

Na początku powinniśmy wyjaśnić jedną kwestię. Otóż lombardy na ogół chętnie przyjmują w zastaw biżuterię, lecz nie każdego rodzaju. O ile złota czy srebrna biżuteria cieszy się dużą popularnością, o tyle ciężko będzie nam zastawić taką, która wykonana jest na przykład ze stali chirurgicznej i nie posiada na przykład dodatkowych kamieni ozdobnych. Wszystko dlatego, że lombardy przyjmują jedynie rzeczy, które będą mogły ewentualnie odsprzedać. Co więcej, nie opłaca im się przechowywać rzeczy o małej wartości, które nie pozwolą im zarobić zbyt wiele. Lombardy nie przyjmą również biżuterii, która ma jedynie wartość sentymentalną. Dla klienta niezmiernie istotna może być bransoletka po babci, lecz pracownik lombardu będzie zwracał uwagę jedynie na jej wartość rynkową. Jeśli ta będzie niska, nie przyjmie jej w zastaw.

Ile można otrzymać za biżuterię w lombardzie?

Opłacalność definiujemy między innymi poprzez cenę, jaką możemy otrzymać, sprzedając dany produkt. W kontekście lombardów mówimy co prawda nie o sprzedaży, a o zastawie, lecz w dalszym ciągu cena gra ogromną rolę. Klient decyduje się zastawić biżuterię, ponieważ potrzebuje w krótkim czasie pozyskać gotówkę. Czy za biżuterię może otrzymać jej sporo? Wszystko zależy tak naprawdę od kilku czynników. Pierwszym z nich jest kruszec, z jakiego wykonany jest element biżuteryjny. Najwięcej warte jest złoto i platyna. Srebro oraz inne kruszce mają niższą wartość. Bardzo istotna jest także próba kruszcu – im wyższa, tym więcej pieniędzy możemy otrzymać. Najwartościowsze są elementy biżuteryjne z różnego rodzaju dodatkami, na przykład kamieniami szlachetnymi. Jeśli biżuteria posiada jakiś szczególny wzór, to również może być warta nieco więcej. Odwrotnie jest w przypadku pierścionków, które posiadają jakiś grawer. Zwykle klienci nie są zainteresowani zakupem takich przedmiotów, dlatego lombard decyduje się je przetopić. To zaś związane jest z kolejnymi kosztami. Za biżuterię w lombardzie otrzymamy od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Najczęściej jednak proponowana przez sprzedawcę kwota nie przekracza 200-250 zł. Im więcej elementów biżuteryjnych w jednym czasie zastawimy, tym więcej pieniędzy otrzymamy.

Biżuteria – zastawiać czy nie?

Czy warto oddać do lombardu biżuterię?
Czy warto oddać do lombardu biżuterię?

Klienci decydują się zastawiać przedmioty w lombardzie z przeróżnych powodów, jednak kieruje nimi jedna chęć, jaką jest pozyskanie gotówki. Rzeczywiście, w lombardzie możemy otrzymać ją niemalże od ręki, niemniej jednak w niezbyt dużych kwotach. Faktem jest, iż lombard chce zarabiać, zatem nie zaproponuje nam zbyt dużej kwoty za zastawianą biżuterię. Jeśli i tak nie zamierzamy jej wykupić, to dokonanie zastawu może być jednym z najlepszych rozwiązań. Nierzadko biżuteria zalega w naszych szkatułkach, a my potrzebujemy w tym czasie dodatkowej gotówki. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy biżuteria ma dla nas osobistą wartość. Wtedy też z pewnością będziemy chcieli ją wykupić. Pozostaje pytanie, czy w ogóle będziemy w stanie? Zawsze odpowiedzmy sobie na to pytanie, zanim zastawimy przedmiot, który ma dla nas ogromną wartość. Na pytanie, czy zastawianie biżuterii w lombardzie jest opłacalne, można odpowiedzieć dwojako. Z jednej strony za wiele przedmiotów dostaniemy więcej pieniędzy w formie pożyczki – przykładem jest chociażby ekspres do kawy czy telefon komórkowy. Niemniej jednak nie każdy posiada tego typu przedmioty, które dodatkowo mógłby zastawić. Z drugiej strony są i rzeczy, za które z pewnością nie dostaniemy tyle, co za dobrej jakości biżuterię. Zastanówmy się więc, czy akie kwoty chcemy pozyskać i czy zależy nam na odzyskaniu biżuterii, czy też niekoniecznie.

Jak otrzymać pieniądze za biżuterię w inny sposób?

Jeśli chcemy otrzymać pożyczkę pod zastaw biżuterii, to jedynym sposobem będzie udanie się do lombardu. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy zależy nam na sprzedaży łańcuszków, pierścionków czy zegarka. Wtedy też lepszym rozwiązaniem może okazać się wystawienie przedmiotu na sprzedaż, na przykład na popularnych portalach ogłoszeniowych. Tam też za wartościową biżuterię możemy otrzymać znacznie więcej, niż w lombardzie. Z drugiej strony pamiętajmy, iż niekoniecznie znajdziemy nabywcę biżuterii od razu. Sprzedaż w internecie jest rozwiązaniem dla osób, które co prawda potrzebują pieniędzy, lecz nie na już. Tutaj kluczowa okazuje się być cierpliwość – aby sprzedać biżuterię, czasem będziemy musieli poczekać nawet kilka tygodni, jak nie miesięcy. Tymczasem w lombardzie dostaniemy pieniądze od zaraz. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy zastawienie biżuterii w lombardzie jest opłacalne. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, upodobań oraz preferencji.

Author: kto