Outsourcing IT

Outsourcing IT

Outsourcing IT – jak działa i czy warto z niego korzystać? Wsparcie technologiczne i informatyczne jest niezwykle ważnym elementem rozwoju większości firm. Zakres i skala wsparcia w tym zakresie uzależniona jest od profilu działalności i branży danego przedsiębiorstwa. Niektóre firmy decydują się na zatrudnienie własnych ekspertów, inne korzystają z usług zewnętrznych firm zajmujących się branżą IT. Drugi rodzaj działalności to outsourcing. Z tego artykułu dowiesz się, czy warto zatrudnić zewnętrznego informatyka.

Outsourcing IT – co to jest?

Aby lepiej zrozumieć, czym jest outsourcing IT, warto rozbić ten termin na podstawowe elementy. IT to skrót od technologii informacyjnej. Z grubsza dzieli się na informatykę i telekomunikację. Można wnioskować, że usługi informatyczne są połączeniem działań związanych z informatyką i technologią.

Dlatego firmy outsourcingowe IT realizują następujące zadania:

  • zarządzanie serwerami korporacyjnymi,
  • kompleksowe usługi rozwiązywania problemów z oprogramowaniem,
  • zapobieganie utracie danych i procesów IT,
  • firmowy serwis sprzętu komputerowego,
  • tworzenie i modernizacja sieci komputerowych,
  • monitorowanie aktywności IT,
  • szkolenia informatyczne,
  • instalowanie i konfigurowanie aplikacji, oprogramowania i sprzętu komputerowego.

To jedne z głównych zadań realizowanych przez firmy typu outsourcing IT. Warto jednak wspomnieć, że zakres pracy przeciętnego informatyka jest znacznie szerszy. Oferowane usługi uzależnione są od indywidualnych oczekiwań danej firmy.

Jak wytłumaczyć pojęcie outsourcingu?

Outsourcing IT polega na delegowaniu obowiązków IT zewnętrznym firmom, które specjalizują się w tej dziedzinie. Korzystając z tego rozwiązania można uniknąć posiadania dedykowanego zespołu informatyków w centrali firmy. Zatrudnienie outsourcingu IT jest dla większości firm znacznie tańsze, dlatego to rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Eksperci z zewnętrznych firm informatycznych współpracują m.in. z agencjami reklamowymi, kancelariami prawnymi, gabinetami lekarskimi czy biurami rachunkowymi. Jakie inne czynniki odpowiadają zwiększonemu zainteresowaniu korzystaniem z usług outsourcingu IT?

Dlaczego warto to zlecić?

Outsourcing IT
Outsourcing IT

Korzystanie z usług outsourcingu IT może narazić Cię na kontakt z nowoczesną technologią. Firmy informatyczne dysponują nie tylko wysoko wyspecjalizowanymi pracownikami, ale także najnowszymi narzędziami i technologiami. Wybór zewnętrznej firmy informatycznej pozwala również na optymalizację kosztów związanych ze świadczeniem usługi.

Współpraca z firmą informatyczną jest właściwie zawsze tańsza niż zatrudnienie eksperta. Firmy takie jak outsourcing IT oferują lepsze jakościowo warunki współpracy. Outsourcing opiera się na wykorzystaniu grupy ekspertów, którzy korzystają z wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Korzystanie z usług dostawcy usług outsourcingu IT ma znacznie więcej zalet. Jednym z nich jest również gwarancja wiedzy i jakości usług IT. Powinieneś wiedzieć, że w zespole ekspertów są ludzie, którzy naprawdę znają się na swojej specjalności. Przy tego rodzaju współpracy trudniej się pomylić, a ich wpadki wiążą się z większą odpowiedzialnością. Outsourcing IT to także wygoda i całkowita dostępność. Nie ma znaczenia, kiedy w systemie informatycznym wystąpi błąd. Eksperci pracują przez całą dobę, aby wyeliminować problemy, które uniemożliwiają prawidłowe działanie systemów.

Jak wybrać firmę outsourcingową IT?

W ostatnich latach powstało wiele firm zajmujących się outsourcingiem IT. Zdając się na usługi ekspertów możesz zapewnić swojej firmie najwyższy poziom usług IT przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Poszukując outsourcingu IT należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, bez których trudno wyobrazić sobie satysfakcjonującą współpracę. Wybór niewłaściwego usługodawcy może skończyć się stratą czasu i pieniędzy.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować firmy IT, na które warto zwrócić uwagę.

  1. Doświadczenie — ten aspekt ma kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia współpracy z odpowiednią firmą.
  2. Dotychczasowe projekty określają możliwości zespołu i są w stanie zademonstrować jego potencjał do współpracy z Twoją firmą.
  3. Specjalizacja — Skoncentruj się na tym, gdzie usługodawca odnosi największe sukcesy.
  4. Wiedza i umiejętności – nie musisz spotykać się z pracownikami, żeby to sprawdzić. Wystarczy wejść na branżowego bloga prowadzonego przez firmę. Zobaczysz więc, jak podchodzą do swojej pracy i jakie umiejętności mają niektórzy przedstawiciele.
  5. Zaangażowanie jest bardzo ważnym elementem w wielu współpracach. Jeśli Twojej firmie zależy na dostarczaniu wysokiej jakości usług, systemy informatyczne Twojej firmy będą działać bez zarzutu.
Author: kto12