Kostka brukowa - gdzie kupić?

Kostka brukowa – gdzie kupić?

Kostka brukowa – gdzie kupić? Dzisiejsze ogródki bardzo często opierają się na kostce brukowej. Jej zakup jest jednak często dość problematyczną kwestią, ze względu na mnogość różnorodnych produktów. Dodatkowo nie do końca wiemy, w jakim miejscu zakupić kostkę, aby jej jakość była satysfakcjonująca.

Na jaką grubość kostki warto się zdecydować? Czy wygląd kostki brukowej ma znaczenie? Czym powinien charakteryzować się dobry materiał? Gdzie możemy zakupić wysokiej klasy kostkę brukową? Zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem, aby uzyskać odpowiedzi na wcześniej postawione pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Na jaką grubość kostki warto się zdecydować?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat kostki brukowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jaka jej grubość będzie najbardziej optymalna. Aby podjąć najlepszą decyzję, powinniśmy zwrócić uwagę na powierzchnię, na której będzie ona układana. Przykładowo na terenach, gdzie będziemy poruszać się pieszo, w zupełności wystarczająca okaże się grubość wynosząca 4 cm. Możemy z niej stworzyć chodniki i ścieżki, którymi podążamy niemalże każdego dnia. Jeśli chodzi o przydomowe podjazdy, po których przemieszczać się będą pojazdy do 3,5 tony, to zalecana jest kostka 6 cm. W jaki sposób postępować, kiedy na naszą posesję często wjeżdżają ciężkie samochody? Na szczęście istnieją kostki o grubości 8 cm, które mają największą wytrzymałość, co jednak wiąże się z nieco wyższymi cenami. Każdorazowo powinniśmy decydować się na materiał o nieryflowanej powierzchni. Ważne są także wąskie fugi, co prowadzi do tego, że pomiędzy kostkami nie będzie wyrastać problematyczna roślinność, dodatkowo bez większych problemów umieścimy na nich meble ogrodowe. Najczęściej wykorzystywana jest kostka o geometrycznych kształtach. Najczęściej ich wymiary wynoszą 9,1 x 9,1 cm lub 18,2 x 18,2 cm. Dzięki temu mamy duże możliwości co do łączenia ich w najlepsze kompozycje.

Czy wygląd kostki brukowej ma znaczenie?

Kostka brukowa - gdzie kupić?
Kostka brukowa – gdzie kupić?

Kiedy decydujemy się na zakup nowej kostki brukowej, powinniśmy każdorazowo skupić się na jej gatunku i wyglądzie. Przykładowo wybierając I gatunek powinniśmy zwrócić uwagę na to czy kolorystyka jest jednolita. Ewentualne delikatne przebarwienia mogą być widoczne tylko i wyłącznie w przypadku pojedynczych elementów. Co więcej, na powierzchni nie może być żadnych pęknięć i rys. Oczywiście poszczególne partie mogą nieco różnić się odcieniami, dlatego też zdecydowanie najważniejsze jest zaopatrzenie się w potrzebną ilość, pozyskując materiał z danej linii produkcyjnej. W przypadku kostek II gatunku musimy liczyć się z tym, że dopuszczalne są już nieco większe uszkodzenia. Dodatkowo istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnic koloru w ramach jednej partii. Niekiedy widoczne są przebarwienia na pojedynczym elemencie. Niezależnie od gatunku, w żadnym wypadku nie są dopuszczalne uszkodzenia naroży. Przed zakupem danego produktu możemy zapytać się o grubość warstwy wierzchniej, która powszechnie znana jest także jako warstwa ścierna. Powinna ona wynosić przynajmniej 4 mm, jednak w przypadku materiału wysokiej jakości satysfakcjonująca okaże się wartość oscylująca w granicach 8 mm.

Czym powinna charakteryzować się dobra kostka brukowa?

Przede wszystkim warto rozpocząć od tego, aby kostkę brukową kupować w sprawdzonych lokalizacjach, gdzie możemy liczyć na pomoc doświadczonych sprzedawców. Ważne jest, aby wszelkie produkty były wytwarzane zgodnie z normą PN-EN 1338. Dzięki temu mamy pewność, że kostki sprawdzane są za pośrednictwem wielu wiarygodnych testów. Wysokiej klasy materiały wyróżniają się wysokim stopniem zagęszczenia. Oczywiście im wyższa jest wartość, tym lepiej dla osoby kupującej. Warto także skupić się na wytrzymałości na łamanie i ściskanie. Polskie normy jasno wskazują, że wartość nie może być niższa niż 50 Mpa. Jest to około 500 kg na centymetr kwadratowy. Dobre kostki brukowe są odporne na ścieranie zarówno podczas niskich temperatur, jak i w trakcie intensywnej eksploatacji w letniej porze roku. Nie bez znaczenia jest nasiąkliwość kostki – jest to jej podatność na wchłanianie wody. Im jest ona większa, tym bardziej odporna jest kostka. Przed zakupem dowiedzmy się, jaka jest data produkcji danego materiału. Jeśli zbyt długo przebywa ona bez dostępu do powietrza, wówczas jej wytrzymałość ulega znacznemu pogorszeniu.

Gdzie możemy zakupić wysokiej klasy kostkę brukową?

Część osób zastanawia się, gdzie tak właściwie zakupić kostkę brukową. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem istnieje kilka możliwości. Zdecydowanie najczęściej decydujemy się odwiedzać sklepy stacjonarne. Wówczas możemy na żywo zobaczyć materiał, dotknąć go, ocenić. Z reguły wiąże się to jednak z wyższą ceną. Szukając oszczędności często wybieramy II gatunek, a ten nie zawsze jest satysfakcjonujący. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup przez Internet. Wówczas podejmujemy delikatne ryzyko, bowiem nie widzimy, czego kupujemy, jednakże w ten sposób możemy zaoszczędzić niemałe pieniądze.

Author: kto