Jak często rehabilitacja kręgosłupa? Bóle kręgosłupa dotykają obecnie wiele osób. Czy w takiej sytuacji konieczna jest zawsze rehabilitacja? Jaką powinna mieć ona częstotliwość? Bóle kręgosłupa dotyczą głównie osób, które pracują w pozycji stojącej oraz siedzącej, jak również takich, które nie uprawiają sportu, ale powodów może być dużo więcej. Obecnie istnieje sporo metod na to, żeby poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi w obrębie pleców. Jedną spośród nich, będzie na pewno rehabilitacja.
Jak można walczyć z bólami kręgosłupa?
W zasadzie, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa mogą być tłumione z zastosowaniem dostępnych ogólnie leków przeciwbólowych. Warto jednakże podkreślić, iż tego typu farmaceutyki wyłącznie maskują kłopot i nie przyczyniają się do jego rozwiązania.
Wiele spośród dolegliwości można ograniczyć albo też wyeliminować, dzięki podjęciu właściwego zakresu leczenia – w efekcie pacjenci nie muszą tak często sięgać po środki o działaniu przeciwbólowym.
Doskonałe efekty przynosi głównie rehabilitacja w obrębie kręgosłupa, czyli różnorodne procedury, które umożliwiają ograniczenie bólu pleców. Jeśli będzie ona przeprowadzana przez doświadczonego rehabilitanta, czy chirurga ortopedę, na pewno przyniesie doskonałe rezultaty.
Rehabilitacja kręgosłupa, będzie najczęściej obejmowała:
- masaże, jak również inne techniki zaliczane do terapii manualnej,
- zabiegi, takie jak kąpiele solankowe, hydroterapia czy krioterapia,
- ćwiczenia na bóle kręgosłupa.
Zakres i rodzaj procedur, które zaliczane są do rehabilitacji kręgosłupa, dobiera się indywidualnie zależnie od tego, z jakiego typu dolegliwościami bólowymi, jak i jakim ich umiejscowieniem mamy w danym przypadku do czynienia.
Rehabilitant z doświadczeniem, będzie w stanie rozpisać zajęcia rehabilitacyjne w taki sposób, aby możliwie było uzyskanie jak najlepszych rezultatów.
Fizjoterapia kręgosłupa
Nieodłączną część rehabilitacji osób skarżących się na bóle kręgosłupa, stanowią indywidualne ćwiczenia. Mogą one być prowadzone przez fizjoterapeutę-trenera personalnego. Dzięki przeprowadzeniu wywiadu, jak i badania funkcjonalnego dobierze on ćwiczenia, żeby możliwe było wzmocnienie osłabionych grup mięśni i rozciągnięcie przykurczy, które przesadzają o niewłaściwej postawie ciała pacjenta. Celem zajęć indywidualnych, jest także zdobycie przez pacjenta wiedzy odnośnie tego, co ma robić, żeby dolegliwości nie powróciły.
Ćwiczenia, szczególnie u pacjentów prowadzących przede wszystkim siedzący tryb życia, stanowią bardzo ważny element, który ma wpływ na zachowanie pełnej sprawności w narządzie ruchu. Trzeba je kontynuować nawet wtedy, gdy dolegliwości ustąpią, gdyż nierzadko w wypadku braku jakiejkolwiek fizycznej aktywności, pojawia się nawrót schorzenia.
Masaże kręgosłupa
Najlepsze rezultaty przynosi terapia, która łączy w sobie masaże i ćwiczenia kręgosłupa. Jeżeli czujemy, iż nasze mięśnie zostały osłabione, są nadmiernie napięte albo naciągnięte, nie pracują w jednakowy sposób po dwóch stronach pleców, zaś nasza postawa ulega pogorszeniu, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z masaży leczniczych. Miejmy na uwadze, iż każdego dnia obciążamy bardzo nasz kręgosłup. Właściwym przeprowadzeniem masażu, winien się zająć specjalista – rehabilitant, który zna całą anatomię człowieka, w przeciwnym wypadku może sobie zaszkodzić.
Im wcześniej dojdzie do wdrożenia leczenia, tym szybciej możemy sobie poradzić ze swoim problemem. W czasie pierwszej wizyty u fizjoterapeuty, odpowie on na wszelkie pytania związane z możliwością oraz sposobem rehabilitacji. Większość bólowych zespołów kręgosłupa, które nie zostaną zakwalifikowane do operacyjnego leczenia, doskonale reaguje na rehabilitację (przykładowo masaże i ćwiczenia na kręgosłup), dlatego śmiało można się wybrać do odpowiedniego specjalisty, gdzie możemy uzyskać rzetelną i fachową pomoc.
Rehabilitacja kręgosłupa – gdzie można z niej skorzystać?
Obecnie z takich usług, jak rehabilitacja kręgosłupa możemy skorzystać w różnorodnych medycznych placówkach – nie tylko w ramach ubezpieczenia NFZ, ale także w prywatnych placówkach.
Rehabilitacja, która oferowana jest na NFZ, nie ma związku z kosztami dodatkowymi dla ubezpieczonych osób, niemniej jednak dostanie się na odpowiednie zajęcia może być trudne, z uwagi na ograniczenie ilości miejsc i spore kolejki.
Właśnie z uwagi na to osoby, którym zależeć będzie na uzyskaniu najlepszych efektów w przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem, podejmują decyzję o skorzystaniu z prywatnych usług. Prowadzone w placówkach prywatnych zajęcia rehabilitacyjne, dostępne są praktycznie od ręki – bez konieczności oczekiwania w długiej kolejce.
Jaka powinna być częstotliwość zajęć rehabilitacyjnych na kręgosłup?
To, jak często konieczne będą zajęcia rehabilitacyjne na kręgosłup, zależne jest od wielu czynników. Między innymi od konkretnej dolegliwości, której objawy mają zostać złagodzone na skutek ćwiczeń. Ponadto, ważne jest też podejście samego pacjenta i jego samozaparcie, bo bez tego nie da się osiągnąć zadowalających efektów.