Jak myć rolety? 

Jak myć rolety?

Jak myć rolety? Rolety okienne pięknie się prezentują i stanowią wyjątkową ozdobę każdego domu i mieszkania. Dodają mu przytulności i uroku, sprawiają, że wnętrze staje się kompletne. Nie tylko estetyczne, ale też bardziej funkcjonalne. Tak jak o każdy dodatek i wyposażenie, trzeba jednak o nie odpowiednio dbać. Producenci oferują szeroki wybór rolet okiennych wewnętrznych. W zależności od tego z jakiego materiału są wykonane, trzeba o nie nieco inaczej dbać. Pamiętając o tym z jakim materiałem mamy do czynienia, nie powinniśmy mieć z czyszczeniem większego kłopotu. To prosta zasada, która jest niezwykle praktyczna. Zdecydowana większość rolet jest pokryta specjalną apreturą, która decyduje o sposobie ich użytkowania. Niektórych rolet na okna nie powinno się prać w pralce ani tym bardziej prasować. Do czyszczenia świetnie nadaje się zwykła szmatka, którą można zamoczyć w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu. W wielu przypadkach pomocna okazuje się gumka do mazania. Niemniej o rolety trzeba dbać, podobnie jak o inne ozdoby okienne. Pamiętamy przecież o regularnym praniu zasłon czy firanek. Podobną regularność należy wykazywać w stosunku do rolet. Jak wszystko w naszym domu również kurzą się i brudzą. Niezależnie od tego czy są to rolety plisowane czy rolety rzymskie, należy o nie prawidłowo dbać.

Jak czyścić rolety materiałowe odkurzaczem?

Rolety tekstylne są chyba najbardziej popularnym wyborem. Pozostaje tylko pytanie, jak je wyczyścić, by nie tworzyć nieestetycznych zacieków na tkaninie? Istnieją dwie metody. Pierwsza dotyczy usuwania kurzu. W tym celu najprościej zastosować odkurzacz. Po drugie można przetrzeć je na mokro, ale nie mocząc ich w całości. W tym celu warto użyć delikatnie wilgotnej ściereczki z odrobiną delikatnego detergentu. Podobnie można wyczyścić rolety dzień noc. Identycznie można odświeżyć rolety w kasecie. Niestety rolety materiałowe często atakowane są przez pleśń. To nie tylko nieestetyczny widok, ale również zagrożenie dla układu oddechowego. Aby się jej pozbyć, wystarczy odpowiednio działać. W tym celu warto przygotować mieszankę z 1 litra ciepłej wody wraz z łyżką stołową płynu do naczyń i proszku do prania. Wszystko ze sobą dokładnie wymieszać, a następnie namoczyć w niej miękką szczoteczkę. Tak przygotowaną szczoteczką należy przesuwać po materiale, aż do momentu pozbycia się pleśni.

Jak czyścić rolety plisowane i pionowe?

Rolety plisowane produkowane są najczęściej z odpornego i wytrzymałego materiału syntetycznego, dlatego są mniej podatne na uszkodzenia. W związku z tym można je w całości zamoczyć w kąpieli wody z płynem do naczyń. Następnie przetrzeć całość, szczególnie w miejscach, w których występują jakieś plamy i większe zabrudzenia. Jak natomiast przeprowadzić czyszczenie rolet pionowych? Ten rodzaj znajduje szczególne zastosowanie w biurowcach, ale nie tylko. Równie często pojawiają się w wystroju domów prywatnych. Po pierwsze należy zacząć od precyzyjnego usunięcia kurzu, używając do tego celu odkurzacza. Po drugie należy je umyć. W tym celu ponownie sprawdzi się lekko wilgotna szmatka z odrobiną płynu do naczyń.

Jak czyścić rolety rzymskie w pralce?

Wbrew pozorom czyszczenie rolet rzymskich jest bardzo proste i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Dzięki temu, że w większości wykonane są z materiałów sztucznych, można prać je w pralce. Przedtem jednak należy wyciągnąć wszystkie usztywniające pręty i obciążniki. Pozostawiamy je na zewnątrz, a materiał wkładamy do pralki. Wybieramy taki program, jaki zaleca producent. Dzięki temu z pewnością unikniemy jego uszkodzenia.

Jak czyścić rolety drewniane?

Kolejną grupą rolet są rolety drewniane, które wyjątkowo pięknie się prezentują. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy regularnie usuwać z nich kurz. Od czasu do czasu warto też przecierać je wilgotną szmatką. Specjalnych efektów doda środek nabłyszczający. Używając specjalnych preparatów dedykowanych do drewna, chronimy jego strukturę. Jeśli jednak nie dbamy o nie regularnie, rolety wymagają specjalnych środków. Czyszczenie na sucho może być niewystarczające. Jak wtedy sobie poradzić? Wciąż czyścimy je na mokro. Tym razem jednak zamiast płynu do naczyń, wybieramy specjalny płyn do mycia drewna, który nie tylko dokładnie czyści, ale również pielęgnuje jego powierzchnię.

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Oprócz rolet wewnętrznych na rynku dostępne są także rolety zewnętrzne. Przed ich umyciem należy usunąć nagromadzony na ich powierzchni kurz. Można to zrobić ręcznie albo używając myjki ciśnieniowej. Warto jednak podkreślić, że ciśnienie wody nie powinno być zbyt wysokie, aby nie uszkodzić powierzchni rolet. To wstępny etap czyszczenia, po którym przychodzą działania właściwe. Po spłukaniu większego brudu, można wymyć rolety ponownie. W tym celu używamy wody z płynem do mycia naczyń. Moczymy w niej miękką gąbkę i dokładnie przecieramy powierzchnię rolet. Nie zapominaj o wnętrzu bocznych prowadnic, w których często magazynowane są  zanieczyszczenia. Jeśli ich nie usuniemy, mogą wpłynąć na ograniczoną sprawność mechanizmu rolety.

Author: kto12