Pracownicy z Ukrainy bez pośredników

Pracownicy z Ukrainy bez pośredników

Pracownicy z Ukrainy bez pośredników – zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na zatrudnienie pracowników z tego państwa? Nie da się ukryć, że obecnie jest to coraz częściej stosowana praktyka. Dlaczego warto postawić na takie osoby? Jak natomiast załatwiać sprawy dotyczące rejestracji itp.? Jeśli interesuje Cię ta kwestia, to naprawdę warto przeczytać poniższy poradnik.

Czy warto decydować się na pracowników z Ukrainy?

agencja-pracy-tymczasowejNieprzypadkowo na terenie naszego kraju pracuje coraz więcej osób z tego wschodniego państwa. Warto podkreślić, że ludzie z Ukrainy mają m.in. naprawdę relatywnie niewielkie wymagania finansowe. Chociażby w porównaniu z Polakami. Sytuacja na Ukrainie nie jest najlepsza. M.in. w aspekcie politycznym. Wiele osób przyjeżdża do Polski na pewien okres, by zarobić możliwie jak najwięcej gotówki. Potem mają zaś w planach powrót. Dzięki zarobionej u nas gotówce będzie im się tam natomiast żyło o wiele lepiej. Inni mają taki plan, by osiedlić się na terenie naszego kraju już na stałe. Wspominamy o tym nie bez przyczyny. Chcemy bowiem pokazać, że dzięki temu Ukraińcy są naprawdę bardzo zmotywowani. A pracodawcy mogą liczyć na rzetelnie podchodzących do swoich obowiązków pracowników. Ukraińcom nie brakuje zaangażowania oraz terminowości. Tak naprawdę zdecydowana większość osób, które zatrudniają Ukraińców, wypowiada się o nich w samych superlatywach. Inna sprawa dotyczy braków kadrowych.

O co chodzi? Nie brakuje bowiem Polaków, którzy wyjeżdżają za przysłowiowym “chlebem” poza granice naszego kraju. A na skutek tego (szczególnie w pewnych branżach) zaczyna brakować rąk do pracy. W tej sytuacji pracodawcy muszą zastanowić się nad alternatywnymi wyjściami. Jednym z nich, dodatkowo bardzo polecanym, jest zatrudnienie osób z Ukrainy. Warto dodać, że obecnie tym sposobem można uzupełniać wakaty nie tylko na stanowiska, gdzie wykonuje się na co dzień prace fizyczne. Nie brakuje bowiem Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski z bardzo wysokimi kwalifikacjami. Ostatnio głośno było m.in. o lekarzach, którzy chętnie chcą pracować w naszych szpitalach itp. Możesz zatem znaleźć wśród tej społeczności osoby do wykonywania rozmaitych zadań.

Samodzielne poszukiwania – czy to dobra idea?

Pracownicy z Ukrainy bez pośredników
Pracownicy z Ukrainy bez pośredników

Zainteresowała Cię taka właśnie perspektywa? W Twojej firmie potrzeba bowiem nowych pracowników do niedawno utworzonego działu? Szukałeś wśród Polaków, ale nie było wystarczająco dużego odzewu? W takiej sytuacji warto zainteresowanie się zatrudnieniem pracowników z Ukrainy. Możesz to zrobić bez pośredników. Nie jest to jednak do końca sprawdzona, polecana opcja. Dlaczego jednak tak się właśnie dzieje? Jeśli nie posiadasz wiadomości teoretycznych oraz tak samo praktycznych, w związku z tym tematem, to może być Ci trudno o satysfakcjonujące efekty na tej płaszczyźnie.

Sama rekrutacja to jedno. Wszak trzeba znać odpowiednie metody oraz techniki, które na co dzień stosuje się w ramach tego zagadnienia. Np. eksperci nie zwracają uwagi tylko na same kwalifikacje. Sprawdzane są dodatkowo m.in. cechy charakteru. Po to, by mieć pewność, że dana osoba nadaje się do wykonywania konkretnych prac (ma to szczególne znaczenie w czasie realizowania zadań zespołowych). Dodatkowo jest tutaj jeszcze jeden aspekt. Chodzi o znajomość rynku wschodniego. Ponadto samo znalezienie pracownika to nie wszystko. W końcu ta osoba musi być jeszcze zarejestrowana itd. A formalności związanych z tym tematem na pewno nie brakuje. Możesz zatem działać samodzielnie, ale nie będzie łatwo o znalezienie dobrych pracowników i załatwienie wszelkich spraw papierkowych.

Jak zarejestrować pracowników z Ukrainy?

Wydaje się, że mimo wszystko lepszym wyborem będzie profesjonalna agencja pracy. Dlaczego? Jeśli zgłosisz się do takiego podmiotu, to możesz zaoszczędzić sporo czasu. Wszystkimi kwestiami związanymi z rekrutowaniem zajmą się bowiem fachowcy. Ty musisz tylko przedstawić sytuację i zdefiniować swoje oczekiwania. Na tej podstawie jest zaś tworzony profil kandydata. Potem trzeba zająć się zarejestrowaniem danej osoby. Tutaj są dwie drogi. Jeśli chcesz zatrudnić kogoś np. na krótki okres (nie do prac sezonowych), to rejestracja odbywa się w Urzędzie Pracy. A może masz zamiar wybrać kogoś już na stałe? Jeśli to będzie okres dłuższy niż 180 dni, w ciągu 12 kolejnych miesięcy, to wówczas rejestracja musi odbyć się w Urzędzie Wojewódzkim. W tym pierwszym przypadku formalności można załatwić w ciągu jednego tygodnia (czasami przeciąga się to do miesiąca, kiedy dokumentacja jest niekompletna). W drugiej sytuacji formalności trwają już zdecydowanie dłużej (nawet pół roku kalendarzowego).

Nie zapomnij o podpisaniu umowy

Jeśli uda Ci się zarejestrować wybranego przez Ciebie pracownika z Ukrainy, to musisz z nim m.in. podpisać umowę. Pamiętaj, że jej rodzaj powinien być dokładnie taki sam, jak ten zgłoszony do urzędu. Możesz zatrudniać pracowników nie tylko na umowę zlecenie. Nie ma problemów, by zdecydować się także na umowę o pracę. Pamiętaj, by zredagować dokumenty w dwóch wersjach językowych.

Author: kto