Jakie są zalecenia po zabiegu skleroterapii? Interesuje Cię generalnie taki właśnie zabieg, jak skleroterapia? Co warto wiedzieć na ten temat? Kiedy skleroterapia jest wykonywana? Jakie są zalecenia po zabiegu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Na czym polega skleroterapia?
Nieprzypadkowo skleroterapia jest rok po roku kalendarzowym coraz częściej wykonywana. Na samym początku warto w ogóle zastanowić się, kogo wybrać… Musisz na pewno postawić na fachowców posiadających po swojej stronie sporo doświadczenia. Co jeszcze jest tutaj istotne? To, by wybrać ekspertów o bardzo dobrych opiniach. Ta zaś sprawa tak naprawdę w ogóle nie powinna być potraktowana po macoszemu. Na czym zaś polega w praktyce skleroterapia? Warto zwrócić uwagę na czynnik, że jest to bardzo nowoczesna metoda. W zdecydowanej większości przypadków jest ona także w 100% bezpieczna. Mogą oczywiście czasami pojawiać się skutki uboczne, aczkolwiek na krótko (nie są one niebezpieczne). Warto dodać do tego wszystkiego, że skleroterapia to nowoczesna metoda zamykania naczyń. Polega ona zaś na podawaniu chemicznego środka obliterującego – w kierunku światła konkretnej żyły. Kiedy najczęściej jest wykonywana (przez fachowców posiadających nie tylko stosowne umiejętności, ale także nowoczesny sprzęt i akcesoria) skleroterapia? Nie da się ukryć, że coraz więcej osób ma świadomość takiego aspektu, że ta metoda jest wykorzystywana chociażby do efektywnego zamykania żył siatkowatych (o średnicy większej niż 3 mm). W niektórych przypadkach specjaliści pracują także z mniejszymi żyłami. W takiej jednak sytuacji istotne jest to, by posiadać nie tylko dobrej jakości kwalifikacje. Liczy się także sprzęt najwyższej możliwej jakości. Chodzi o to, że stosowana jest chociażby ultrasonografia wysokich częstotliwości. Dlaczego o tym aspekcie wspominamy? Wszak dzięki temu zabieg jest przeprowadzany nie tylko precyzyjnie, ale także bezpiecznie. Tak naprawdę dla każdego Pacjenta ta sprawa powinna mieć zaś priorytetowe znaczenie.
Skleroterapia a opalanie – co warto wiedzieć?
Dla wielu osób ta kwestia jest dość enigmatyczna. Zastanawiasz się, czy po wykonanym zabiegu możesz się w ogóle opalać? Nie da się ukryć, że do Polski wielkimi krokami zbliża się okres letni. Nie brakuje osób, które lubią się zaś opalać. Chcą wyglądać po prostu bardziej atrakcyjnie. Jeśli jednak niedawno została przeprowadzona skleroterapia, to trzeba w tym temacie uważać. Dlaczego? Na pewno istotna informacja dotycząca tego zagadnienia jest taka, że brak zastosowania się do wskazówek lekarzy może doprowadzić nawet do hiperpigmentacji. Nie chcesz, by tak się właśnie stało? W takiej sytuacji należy unikać promieni słonecznych. Jak długo? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko bowiem zależy, jak się dobrze domyślasz, od konkretnego Pacjenta. Między innymi bardzo ważny w tym temacie jest zakres zabiegu. Są też osoby, które mają większe predyspozycje do występowania hiperpigmentacji. Zazwyczaj jednak jest tak, że trzeba unikać opalania przez minimum kilka tygodni (w niektórych przypadkach karencja wynosi nawet kilka miesięcy). Warto zatem regularnie chodzić na kontrole i dokładnie dopytywać się o ten aspekt lekarza prowadzącego. Jeśli doktor zezwoli na opalanie, to i tak oczywiście warto stosować profesjonalne kremy mające stosowne filtry. Dzięki temu nie tylko zadbasz o miejsca, które były poddawane zabiegowi. Dodatkowo unikniesz wielu chorób skóry. A jedną z najgroźniejszych jest zaś czerniak.
Co jeszcze powinno być przestrzegane przez Pacjentów?
Chcesz, by skleroterapia była efektywna i dodatkowo bezpieczna? Zależy Ci generalnie na tym, by unikać skutków ubocznych? W takiej właśnie sytuacji niezwykle istotne jest po prostu to, by przestrzegać wskazówek lekarzy. Oczywiście, zawsze mogą występować jakieś skutki uboczne. Dużo na tej płaszczyźnie zależy nie tylko od samych lekarzy wykonujących zabiegi. Liczy się zatem na pewno ich wiedza teoretyczna, praktyczna itp. O czym jeszcze nie można zapominać? Następna ważna informacja jest taka, by stosować się do zaleceń. Wiesz już, że musisz unikać opalania. I to generalnie przez minimum kilka tygodni od zabiegu. Co jeszcze jest ważne? Kończyna, na której była wykonana skleroterapia, powinna być dokładnie zabezpieczona. Stosuje się zatem między innymi opaski elastyczne. To jednak niejedyne rozwiązanie na tej właśnie płaszczyźnie. Wszak można zdecydować się również na pończochy o relatywnie stopniowej kompresji. Co jeszcze jest ważne w ramach tego zagadnienia? Na pewno taka sprawa, że Pacjenci w czasie rekonwalescencji powinni unikać mało aktywnego trybu życia. Liczy się zatem to, by chociaż przez pół godziny (każdego kolejnego dnia) chodzić na spacery. Co jeszcze jest ważne w tym temacie? Kolejna istotna informacja jest taka, by unikać długotrwałego siedzenia albo stania. Jest to bowiem bardzo negatywne i może wpłynąć nie do końca optymalnie na efekty, prawda? Co jeszcze jest ważne w obrębie tego tematu? Na pewno to, by systematycznie chodzić na kontrole. Tak, by lekarz mógł sprawdzić, czy wszystko prawidłowo się goi itp.