Jak zrobić kute kwietniki? Ostatnio bardzo zyskują na popularności dekoracje kute. Coraz częściej widzimy oferty sprzedaży zawierające kute meble i dodatki. Czy jednak trzeba je nabywać drogą kupna? Okazuje się, że nie. Jak zrobić kute kwietniki?
Zalety kutych dekoracji
Kute meble już dawno zawładnęły ogrodami oraz wystrojem miejskich balkonów. Są trwałe i masywne, dzięki czemu służą lata i opierają się działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie straszny im jest ani letni skwar miesięcy w środku roku, ani śnieg i deszcz, które poddają je próbom zimą i jesienią. Kute meble można bez obaw o ich stan pozostawić w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, nic więc dziwnego, że stają się tak popularne. Nie dziwi także fakt, że zbiorą świadomością zawładnęły ostatnio także im podobne dekoracje kute.
Dekoracje kute są oczywistym przedłużeniem fascynacji innych produktów wykonanych ze stali. Wśród nich królują przede wszystkim kwietniki. Umożliwiają postawienie donicy na wysokości, jeśli zdecydujemy się na kute wieszaki na kwiaty. Są eleganckie i trwałe, przy czym da się je idealnie wpasować do każdego wnętrza, tak staromodnego, jak i współczesnego.
Jakie formy przyjmują kute kwietniki?
Prawdopodobnie najczęściej spotykane dekoracje kute w formie kwietników to kwietniki stojące. Zazwyczaj na trzech lub czterech nóżkach, strzeliste lub przeciwnie – pękate, stanowią doskonałą podstawę zarówno dla roślin rosnących w górę, jak i tych opasających. Istnieje możliwość zrobienia kwietnika na jedną dużą donicę, lub kilka mniejszych w zależności od potrzeby.
Bardzo popularną formą są również kute wieszaki, które przymocować można do sufitu lub ściany, a następnie umieścić w nich doniczki z kwiatami. Istnieje również możliwość zawieszenia takich kwietników na balustradzie balkonowej lub pod okiennym parapetem. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się raczej przy mniejszych, lżejszych doniczkach i roślinach o niewielkim gabarycie. Pamiętać należy, że dekoracje kute same w sobie ważą już dosyć sporo. Jeśli dodamy do nich ciężkie, duże donice i rozłożyste kwiaty, obciążenie może okazać się zbyt wielkie dla ściany, balustrady czy też sufitu.
Jeszcze innym rozwiązaniem są dekoracje kute po których wspinają się rośliny pnące, takie jak bluszcz czy kwiaty, Wówczas kwietnik stanowi nie podstawę, ale swego rodzaju drabinkę ponad donicą.
Czego potrzeba do wykonania kutych kwietników?
W pierwszej kolejności potrzebujemy odpowiedniego projektu. Wszelkiego rodzaju dekoracje kute wymagają wcześniejszego przemyślenia czego dokładnie potrzebujemy i rozrysowania wzoru. Kiedy kształt zostanie już utworzony, nie będzie zbyt wiele miejsca na poprawki. Chociaż zapoznanie się formami w jakich występują kute kwietniki sporo mówi o tym, co możemy stworzyć, warto jednak pokusić się o dalsze zgłębianie tematu. Dobrym pomysłem jest także ściągnięcie z sieci kilku prostych projektów dla początkujących, na których możemy bazować przygotowując się do wykonania pierwszego kutego kwietnika.
Na projekcie powinniśmy zaznaczyć zarówno ogólną formę, jaką przybierze nasz kwietnik, jak i dekoracje, o które planujemy go wzbogacić. Nie możemy zapomnieć o przemyśleniu wymiarów, ponieważ od tego zależy to w jakiej wielkości pręty musimy się zaopatrzyć. Jeśli planujemy kwietnik o delikatniejszej formie, prawdopodobnie zainteresują nas raczej cienkie pręty o grubości zbliżonej do 5mm. Jeśli jednak ma to być masywna ozdoba, możemy pokusić się o nieco grubsze. Musimy mieć jednak na uwadze, że im grubszy pręt kupimy, tym trudniej będzie go ciąć i wyginać do pożądanej formy.
Do wykonania kwietnika potrzebujemy oczywiście również kilku sprzętów. Będzie to przede wszystkim imadło, maszyna która posłuży nam do skręcania prętów, a także spawarka oraz szlifierka. Wszystkie te narzędzia możemy kupić lub wypożyczyć, w zależności od naszych indywidualnych preferencji i dalszych planów. Jeśli zamierzamy wykonywać dekoracje kute regularnie, prawdopodobnie zakup narzędzi będzie lepszym pomysłem, a już na pewno bardziej ekonomicznym.
Jak zrobić kute kwietniki?
Wykonując kwietniki postępujemy w taki sposób jakbyśmy robili kute meble. W pierwszej kolejności zaczynamy od najdłuższych prętów. Za pomocą imadła i maszyny do skręcania prętów wyginamy je do zaplanowanej w naszym projekcie formy. Wygięte odpowiednio pręty będzie trzeba oczywiście zeszlifować, tak aby były bezpieczne dla otoczenia oraz ładnie się prezentowały.
Kolejnym krokiem będzie wycięcie krótszych prętów i ponownie – wygięcie ich w sposób, jaki przewiduje nasz projekt. Na koniec należy pozostawić wycięcie najmniejszych elementów i dekoracji. Będziemy potrzebować do tego dużej wprawy, lepiej jest więc przećwiczyć to na większych elementach. Wszystko to musimy zespawać i wypolerować tak jak długie pręty.
Kiedy wszystkie elementy są już gotowe, możemy przejść do spawania. W przy wykonywaniu tej czynności należy zastosować się do wszelkich zasad bhp, aby się nie zranić ani nie podłożyć nieopatrznie ognia w pomieszczeniu, w którym wykonujemy kwietnik. Kiedy wszystkie elementy są już zespawane, pozostaje już tylko pomalować kwietnik.