Co to jest OCP przewoźnika?

Co to jest OCP przewoźnika?

Co to jest OCP przewoźnika? Ubezpieczenie OCP obejmuje odpowiedzialność cywilną osób wykonujących transport drogowy w kraju i za granicą. Gwarantuje ochronę w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń takich jak kolizja, wypadek, zniszczenie lub kradzież towaru. Klauzule dodatkowe pozwalają na rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o nienależyte wykonanie umowy w zakresie terminowości dostaw, nieplanowane przeładunki, naruszenie należytej staranności czy nawet konieczność zapewnienia dodatkowych pojazdów.

Transport towarowy to jeden z najtrudniejszych i bardzo odpowiedzialnych zawodów. Z jednej strony wymaga pełnej koncentracji i uwagi na drodze, z drugiej zaś wymagane są terminy i punktualność dostaw, często ze względu na przewożony towar. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że przewoźnicy nocują na stacjach benzynowych lub pustych parkingach, gdzie również może dojść do awarii. Warto wiedzieć, że przewoźnik jest odpowiedzialny za przewożony towar w czasie transportu. Dlatego przewoźnik powinien wykupić ubezpieczenie OCP.

Co to jest OCP przewoźnika? Czy jest obowiązkowe?

Co to jest OCP przewoźnika?
Co to jest OCP przewoźnika?

Ubezpieczenie OC należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Z reguły to firma zatrudniająca kierowców decyduje o wykupieniu takiej dodatkowej polisy. Biorąc pod uwagę konkurencję na rynku, wykupienie takiego ubezpieczenia ma dwie główne zalety. Z jednej strony przyciąga chętnych pracowników, którzy są zwolnieni z odpowiedzialności finansowej za przewożony towar i ta korzyść wiąże pracownika. Z drugiej strony przyciąga klientów, którzy nie muszą się martwić o swój towar. W razie szkody otrzymują odszkodowanie bez zbędnej zwłoki, gdyż wypłaca je ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OCP może wykupić każda firma transportowa. Jest to, jak wspomniano, polisa fakultatywna.

Oznacza to, że wiele jej zapisów jest kwestią negocjacji pomiędzy kontrahentem a ubezpieczającym go towarzystwem ubezpieczeniowym. Ważne jest to, że zapewnia ona dużą ochronę zarówno dla firmy, jak i dla klienta. Firma jest odpowiedzialna za towar od momentu jego przyjęcia do momentu dostarczenia go pod wskazany w zamówieniu adres. Na drodze może się wiele wydarzyć, a niektóre towary są tak delikatne, że awaria samochodu i konieczność przymusowego postoju na stacji benzynowej lub parkingu może być poważną niedogodnością, a nawet stratą. Koszty mogą sięgać dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Dlatego polisa ubezpieczeniowa jest doskonałym zabezpieczeniem. Chroni firmę transportową przed kosztami lub odszkodowaniem, które musiałaby zapłacić klientowi, a jednocześnie chroni klienta przed czasochłonnym procesem dochodzenia odszkodowania. Zakres ochrony, jej szczegółowe warunki i ograniczenia można ustalić podczas rozmowy z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego.

Poznaj koniecznie:

Co to jest OCP? Garść ważnych informacji

ocp-przewoźnika-GdańskW swojej podstawowej formie ubezpieczenie OCP obejmuje nieprzewidziane zdarzenia, które skutkują uszkodzeniem towarów. Oznacza to na przykład, że można otrzymać odszkodowanie, jeśli ładunek zostanie uszkodzony w wyniku wypadku. Klient firmy transportowej może również liczyć na odszkodowanie, jeśli zlecenie nie zostanie zrealizowane w terminie. Dalszy zakres ochrony zależy od wybranego pakietu. Im jest on bardziej kompleksowy, tym wyższa jest składka OCP. Przykładowo, polisa może obejmować kradzież towaru lub jego zniszczenie w wyniku aktu wandalizmu. Obejmuje również przypadki zalania lub pożaru ładunku. OCP pozwala na uzyskanie odszkodowania w przypadku poniesienia straty. Co ważne, wielu zamawiających zdecydowanie wycofało się z usług firm, które nie posiadają polisy OCP.

Warto jednak pamiętać, że niektóre wyjątki nie są objęte ubezpieczeniem. Jednym z nich jest ADR, czyli transport pieniędzy, antyków i żywych istot. Umowa z ubezpieczycielem trwa zwykle rok, a cenę polisy OCP ustala każdy przedsiębiorca indywidualnie. Wpływają na to takie czynniki, jak roczny dochód firmy, rodzaj przewożonych towarów oraz to, czy są to towary o zwiększonym ryzyku transportu (takie jak pieniądze, dokumenty, sztuka, zwierzęta, elektronika, alkohol i tytoń). Ostatecznie to przedstawiciel firmy transportowej decyduje o wysokości odszkodowania – dokonując tego wyboru należy wziąć pod uwagę cenę przewożonego towaru, ponieważ ubezpieczenie powinno w całości rekompensować.

W podstawowej wersji, ubezpieczenie OCP powinno zabezpieczyć towar na wypadek uszkodzenia, kradzieży i konsekwencji finansowych spowodowanych opóźnioną dostawą. Gdy kradzież lub przekazanie towaru podwykonawcy oszustowi skutkuje naruszeniem warunków umowy z klientem, istnieją również rozszerzone polisy obejmujące koszty odszkodowania. Jeśli chcesz lepiej zabezpieczyć majątek swoich klientów, konieczne jest wprowadzenie w ofercie polityki wysyłkowej. Jest to dodatkowe ubezpieczenie wykupione przez klienta, które jest bezpośrednio związane z ochroną tego ubezpieczenia i nie ma nic wspólnego z OCP przewoźnika. Ubezpieczenie OCP jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego firmy. Wypadki losowe zdarzają się bardzo często i zawsze trzeba myśleć o przyszłości firmy.

Author: