Co oznacza psychoterapia?

Co oznacza psychoterapia?

Co oznacza psychoterapia? Psychoterapia potrafi znacząco zwiększyć jakość życia, więc coraz więcej osób z niej korzysta. Co oznacza psychoterapia?

Czym właściwie jest psychoterapia?

Wiele osób, które zauważają, że może potrzebna im być pomoc psychologiczna w pierwszej kolejności zastanawia się – czym właściwie jest ta cała psychoterapia? Zacznijmy od nazwy. Nazwa psychoterapia pochodzi od dwóch słów wywodzących się z języka starogreckiego. Są to wyrazy psyche oraz therapein. Pierwsze z nich oznacza duszę, zaś drugie – leczenie. Psychoterapia jest więc procesem, który ma w metaforycznym sensie uleczyć naszą duszę.

Jakie są cele psychoterapii?

Co oznacza psychoterapia?
Co oznacza psychoterapia?

Oczywiście współcześnie pomoc psychologiczna nie polega na leczeniu naszej enigmatycznej duszy. Jej zadaniem jest przede wszystkim uzyskanie przez nas narzędzi i umiejętności, które pomogą poradzić sobie z trudnościami, których źródło znajduje się zazwyczaj w zakamarkach naszego umysłu. Psychoterapia w psychoterapeuta-gdynia.com.pl pozwoli nam więc przede wszystkim uwolnić się od bólu i cierpienia, jeśli takowych doświadczamy. Ich przyczyną mogą być wszelkiego rodzaju zaburzenia lękowe, a także fobie, zaburzenia odżywiania, depresja oraz choroby psychiczne. Często pomoc psychologiczna wykorzystywana jest także po prostu aby umożliwić nam rozwój osobisty. Pomagać może w uzyskaniu większej autonomii, a także wytworzeniu prawidłowego obrazu siebie. Psychoterapia skoncentrowana może być także na pomocy w kształtowaniu oraz przestrzeganiu ważnych dla danej osoby wartości, a także realizacji określonych celów życiowych. Terapia par skoncentrowana jest na budowaniu prawidłowo funkcjonującego związku, który zadowala wszystkie pozostające w nim osoby. Mimo że nazwa ogranicza się do par, w rzeczywistości taka terapia może dotyczyć tak związków monogamicznych, jak i poliamorycznych. Często obiektem jej pracy jest efektywna komunikacja potrzeb, wytworzenie prawidłowych wzorców zachowań oraz zdrowych relacji między osobami pozostającymi w związku. Innym ciekawym rodzajem terapii jest psychoterapia grupowa. Koncentruje się ona przede wszystkim na naszych relacjach z innymi ludźmi. Wszelkie trudności w takich relacjach dzięki terapii prowadzonej w grupie są na bieżąco dostrzegane, analizowane, poddawane refleksji. Taka pomoc psychologiczna pozwala bardzo szybko rzucić światło na destrukcyjne wzorce zachowań oraz nieadekwatne schematy myślenia, które utrudniają nam budowanie satysfakcjonujących relacji z ludźmi.

Jaka jest historia psychoterapii?

Pomoc psychologiczna prawdopodobnie była ludziom potrzebna od zawsze, jednak niestety nie zawsze była dostępna. Medycyna przez większość dziejów ludzkości zajmowała się wyłącznie leczeniem ciała. Problemy związane z naszymi umysłami uważano za zagadnienia właściwsze dla myślicieli i filozofów, niż lekarzy, z wielką szkodą dla niezliczonych pokoleń ludzi. Leczeniem umysłu zainteresowano się dopiero w okolicach XIX wieku, ale i wtedy długo błądzono. Choć pewnego rodzaju pomoc psychologiczna stała się dostępna, to często polegała ona na wątpliwych zabiegach takich jak  hipnoza czy nieco zahaczający o terapię grupową mesmeryzm. Znany wszystkim Zygmunt Freud pchnął tę dziedzinę medycyny nieco dalej, ale i jego pomysły z dzisiejszego punktu widzenia prezentują sie czasem groteskowo, a czasem wręcz szkodliwie. Polecał między podawanie swoim pacjentom kokainy jako środka na poprawę nastroju, a terapie opierał na takich założeniach jak analizę snów, zaś jego interpretacje i tłumaczenia wszelkich trudności były głęboko zakorzenione w patriarchalnej wizji seksualności.

Jak współcześnie wygląda psychoterapia?

Dopiero z czasem zaczęły wytwarzać się kolejne nurty psychoterapii, coraz bardziej udane i dające coraz bardziej pozytywne efekty. Dziś zarówno terapia grupowa jak i indywidualna odbywać się może w kilku bardzo efektywnych nurtach. Najpopularniejsze z nich to:

  • Psychoanalityczny,
  • Psychodynamiczny,
  • Behawioralny,
  • Poznawczo-behawioralny,
  • Humanistyczny,
  • Egzystencjalny,
  • Systemowy,
  • Eklektyczny,
  • Feministyczny.

Wszystkie te nurty uzyskują bardzo dobre efekty przy radzeniu sobie z szeregiem dolegliwości, które w całości lub częściowo źródła swoje mają w naszych umysłach. Chodzi tutaj przede wszystkim o zaburzenia odżywiania takie jak bulimia oraz anoreksja, schizofrenia, lęk społeczny, zaburzenia związane z depresją, osobowość emocjonalnie chwiejna znana również jako borderline, uzależnienia (w tym od alkoholu, narkotyków, hazardu, gier) oraz bezsenność. W wielu przypadkach bardzo dobre efekty przynosi terapia grupowa. W przypadku takich trudności jak wszelkiego rodzaju uzależnienia natomiast konieczna może być terapia dla par, ponieważ osoby pozostające w związku często borykają się z problemami zwanymi współuzależnieniem. Ważną i bardzo dobrą informacją jest to, że większość badanych pacjentów deklaruje znaczącą poprawę w wyniku przeprowadzenia psychoterapii. Szacuje się, że już między szóstym a ósmym spotkaniem z psychoterapeutą jakość życia znacząco wzrasta, a dolegliwości związane z chorobami zaczynają ustępować. Następuje czas na rekonwalescencję i stopniowe powracanie do zdrowia.

Author: kto