Uprawianie wakesurfingu

Uprawianie wakesurfingu

Uprawianie wakesurfingu – jest to sport wodny, zaliczany czasem do sportów ekstremalnych. Polega on na ślizganiu się na specjalnej desce do wakesurfingu. Ślizg umożliwiony jest dzięki temu, że osoba uprawiająca tę formę sportu jest ciągnięta na linie za łodzią motorową lub za pomocą specjalnego wyciągu. Podczas ślizgu możliwe jest wykonywanie różnego rodzaju akrobacji na falach lub z użyciem specjalnie do tego celu ustawionych pochylni.

Wakesurfing

Wakesurfing powstał niejako z połączenia kilku sportów. Eksperci spierają się co do tego, czy na przykład wakesurfing powstał bardziej ze „skrzyżowania” snowboardu z nartami wodnymi, czy surfingu z deskorolką, ale nie ma wątpliwości co do tego, że wykazuje on podobieństwo do surfingu, snowboardu, nart wodnych oraz do jazdy na deskorolce. Wakesurfing bardzo szybko zdobył ogromną popularność na całym świecie, głównie dlatego, że nie wymagany jest do jego uprawiania otwarty akwen z wysokimi falami, a jeśli nie mamy do dyspozycji również jeziora lub rzeki, po której może pływać łódź motorowa, to możliwe jest utworzenie sztucznego toru. Z tego powodu tory wakesurfingowe powstają nawet w centrach większych miast – na świeżym powietrzu oraz w halach zadaszonych.

Co potrzebujemy do uprawiania wakesurfingu?

Uprawianie wakesurfingu
Uprawianie wakesurfingu

Do uprawiania takiego sportu jak wakesurfing potrzebujemy kilku rzeczy. Rzecz biorąc czysto technicznie, potrzebujemy odpowiedniej motorówki, deski do wakesurfingu oraz powinniśmy najlepiej założyć piankę neoprenową. Jest to jednak wyliczenie dość ogólne, ponieważ można założyć, że nie każdego z nas będzie stać na to, aby kupić sobie motorówkę do wakesurfingu, więc jeśli będziemy chcieli tę dyscyplinę sportu uprawiać, to najczęściej zdecydowana większość z nas, będzie taką motorówkę wypożyczać. Jest to uzasadnione z punktu widzenia ekonomicznego i praktycznego, ponieważ jeżeli byśmy mieli przerwę w uprawianiu sportu, to motorówkę i tak trzeba gdzieś trzymać. Generalnie z własnych łodzi motorowych korzystają najczęściej ludzie, którzy sport ten uprawiają zawodowo. Deska do wakesurfingu oraz pianka neoprenowa jest to już nieco inna sprawa.

Deska do wakesurfingu

Posiadanie własnej deski do wakesurfingu jest bardzo wygodne, szczególnie dlatego, że w przeciwnym wypadku musielibyśmy deskę do wakesurfingu notorycznie wypożyczać, co finalnie przełożyłoby się w dłuższej perspektywie czasu, na duże koszty. Zdecydowanie lepiej jest, jeżeli byśmy deskę do wakesurfingu po prostu sobie kupili. Warto tutaj jest zwrócić uwagę na to, że jeżeli chcemy spróbować samego sportu pierwszy raz, to faktycznie wtedy jednorazowo lub na dwa szybkie wypady deskę wynająć. Może się bowiem okazać, że sport ten jednak nas nie zainteresuje tak bardzo, jakby się nam to początkowo wydawało, a koszta kupienia deski do wakesurfingu mogą być dość znaczące. Deska do wakesurfingu zasadniczo jest zbliżona do deski surfingowej, z tym że największą różnicą jest długość. Deska do wakesurfingu jest przede wszystkim krótsza, dzięki czemu możemy manewrować pewniej i wygodniej na mniejszych, ale częściej pojawiających się falach generowanych przez motorówkę.

Pianki neoprenowe

Pianka neoprenowa jest zalecana w zasadzie każdemu, kto chciałby uprawiać sport wodny przez dłuższy okres. Przez niektórych określana jest ona nieco tak, że jest to taka trochę fanaberia. Jednak pianka neoprenowa ma naprawdę szereg właściwości, które podczas uprawiania sportu wodnego bardzo się nam przydadzą. Przede wszystkim pianka neoprenowa chroni nas przed wychłodzeniem. Nawet latem, jeżeli byśmy chcieli uprawiać wakesurfing przez godzinę lub dwie, to istnieje spore ryzyko, że po prostu szybko się wychłodzimy. Wpływ na to mają dwa czynniki. Po pierwsze wiatr, który, nawet jeśli jest ciepły, ma tendencję do wychładzania oraz woda, która to niestety, ale w Polsce nigdy nie osiąga wysokich temperatur, niezależnie czy to będzie jezioro, czy morze, czy rzeka. Dlatego, jeżeli chcielibyśmy uprawiać wakesurfing przez dwie godziny, to bez pianki neoprenowej, może być to niemożliwe, bądź w najlepszym wypadku mało komfortowe. Oczywiście piankę neoprenową należy odpowiednio dobrać, ponieważ pianki są grubsze i cieńsze, jak również mogą występować w wersjach z krótkimi rękawami i nogawkami, jak również z długimi. Są również pianki neoprenowe w postaci pełnych kombinezonów, jak również pianki podzielone na spodnie oraz tak zwaną koszulkę. Dzięki piance neoprenowej możemy ostatecznie uprawiać sporty wodne, nawet w warunkach, w których wydawałoby się, że jest to niemożliwe, na przykład jesienią, kiedy morze lub jeziora są już stosunkowo zimne. Wówczas oczywiście pianka neoprenowa jest zupełnie inna niż na lato. Jest gruba, najczęściej pokryta dodatkową warstwą gumy po to, aby nie było możliwe nasiąkanie wodą, no i przeważnie posiada zintegrowany z całą pianką opinający głowę kaptur. Jednak patrząc pod tym kątem, pianka neoprenowa potrafi pozwolić na to, aby sportem wodnym cieszyć się zdecydowanie dłużej, niż tylko tak naprawdę w sezonie letnim. Jest to warte do rozważenia, jeśli chcemy uprawiać wakesurfing.

Author: kto