Pozycjonowanie stron - jak to działa?

Pozycjonowanie stron – jak to działa?

Pozycjonowanie stron – jak to działa? Pozycjonowanie stron to termin, który jest w obecnych czasach bardzo popularny. Gdy większość działań przenosi się do internetu, firmy zmuszone są do tego, by skutecznie się tam promować. Celem pozycjonowania stron jest zatem umieszczenie jej jak najwyżej w liście wyszukiwania Google, a tym samym poprawa jej zasięgu i dotarcia z usługą lub produktem do jak największej liczby klientów. Na czym dokładnie polega pozycjonowanie stron ? Jak to działa?

Co to jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie to wszystkie działania, które poprawiają widoczność stron internetowych. Ich celem jest wprowadzenie strony jak najwyżej w liście wyszukiwania. Dzięki temu potencjalni klienci mają do nich szybszy dostęp. Na czym polega pozycjonowane konkretnych stron www? Zacznijmy od roli użytkownika internetu. Wpisując w wyszukiwarkę określoną frazę, otrzymuje listę znalezionych stron. Ich kolejność ustalana jest przez algorytmy Google, które analizują zgromadzone dane.

Jak poprawić pozycjonowanie stron?

Aby właściwie zoptymalizować stronę internetową, należy poprawić jej widoczność oraz uwzględnić jak najwięcej słów kluczowych związanych z konkretną tematyką. Pierwsza strona z wynikami wyszukiwania zawiera około 10 pozycji. Specjaliści, na podstawie przeprowadzonych badań, twierdzą, że użytkownicy korzystają najczęściej tylko z pierwszej strony wyników. Dlatego kolejne z nich generują mniejszy ruch. Kluczowych jest właśnie dziesięć pierwszych wyników. Miejsce w top 10 gwarantuje dobrą widoczność strony, co oznacza skuteczne pozycjonowanie.

Jak działa pozycjonowanie stron internetowych?

Aby prawidłowo pozycjonować strony www, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Procedura jest inna w przypadku małych i dużych firm. Dla pierwszych najważniejsze są słowa kluczowe, które mają związek z lokalizacją firmy. W ich sytuacji (czyli tzw. pozycjonowanie lokalne) słowa kluczowe mjąa związek przede wszystkim z geolokalizacją wyszukujących. W przypadku dużych firm na pierwszy plan wysuwa się zwiększenie liczby słów kluczowych oraz tzw. “długi ogon”. Co to oznacza? Pod pojęciem “długi ogon” kryje się rozbudowanie specjalistycznych zapytań, które odnoszą się zwykle do bardzo konkretnych danych (np. fason sukienki). Przede wszystkim jednak na pozycjonowanie stron składają się trzy czynniki: optymalizacja strony www (tzw. SEO), zawartość strony www oraz podlinkowanie strony www (tzw. link building).

Pozycjonowanie stron - jak to działa?Optymalizacja strony www (tzw. SEO) polega na dopasowywaniu do kryteriów Google, biorąc pod uwagę czynniki techniczne i jakościowe. Osoba zajmująca się tą dziedziną przekazuje klientowi informacje o postępie działań za pomocą „Audytu SEO”. Natomiast zawartość strony www, to content, czyli treść. Teksty skopiowane albo tylko nieznacznie zmienione mają słabe wyniki wyszukiwania. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj zatem ich jakość i unikalność. Algorytmy, które weryfikują treści bardzo do siebie podobne, wskażą tylko jedną z nich. Treści dostępne na stronie www pozwalają algorytmom Google zrozumieć sens informacji oraz dopasować do ich przekazu adekwatne słowa kluczowe. Zatem treści pozbawione słów kluczowych są niewidoczne dla algorytmów, przez co nie pozwalają na skuteczne pozycjonowanie. W tym aspekcie pozycjonowanie opiera się na budowaniu treści jakościowej, ale zawierającej pożądane słowa kluczowe. Ostatnim elementem jest podlinkowanie strony www (tzw. link building). Ten etap polega na dołączani do treści linku, który przekierowuje bezpośrednio do określonej strony. Zwykle mają formę podlinkowanego słowa, które należy kliknąć, by przenieść się do innej strony. Rzadziej są to grafiki. Linki są przykładem „zewnętrznych czynników rankingowych”. Nie odnoszą się do strony internetowej, ale mają związek z sygnałami, które kierują do niej z Internetu. Jak to przekłada się na skuteczne pozycjonowanie? Jeśli statystyki wskazują, że strona, do której prowadzi link, notuje zwiększony ruch, to jest to sukces. Warto zaznaczyć, że rozróżniamy dwa rodzaje linków: naturalne oraz oraz sztuczne/spamowe. Pierwsze są dobrze odbierane przez algorytmy jako treści dołączone przez prawdziwych użytkowników. Drugie postrzegane są jako sztuczne, przeznaczone do zwiększenia ruchu strony. Ponadto linki naturalne są bezpieczne, a stosowanie drugich może zostać ukarane poprzez zmniejszenie pozycjonowania strony. W ten sposób można znacząco utracić pozycję, budowaną latami.

Podsumowując, pozycjonowanie stron to działanie, które jest niezbędne w obecnym funkcjonowaniu firm w przestrzeni internetowej. Służy celom marketingowym. Zwiększa zasięg stron internetowych, a tym samym rozpoznawalność marek i produktów. To z kolei przekłada się na realne zyski. Działanie pozycjonowania można podzielić na kilka metod. Wciąż się zmieniają, ponieważ przestrzeń internetowa ulega dynamicznym przekształceniom. Jednocześnie pozycjonowanie stron www to nieustanna, ciężka praca. Podstawą jest wykorzystywanie kodu witryny, dobrego contentu, jak i generowanie naturalnych linków. Dzięki temu pozycjonowanie będzie działało skutecznie.

Author: kto12