Jak się produkuje płytki ceramiczne - czy wszystkie tak samo?

Jak się produkuje płytki ceramiczne – czy wszystkie tak samo?

Jak się produkuje płytki ceramiczne – czy wszystkie tak samo? Płytki ceramiczne poprzez nieustanne powstawanie coraz to nowych trendów aranżacyjnych, co sezon zaskakują nowoczesnym wzornictwem i niebanalnym designem. Współczesne płytki w niczym już nie przypominają nieciekawych kafelek zamontowanych w babcinej łazience.

Płytki ceramiczne drewnopodobne, płytki imitujące beton lub kamień naturalny, oraz prekursorskie płytki trójwymiarowe z impetem podbiły serca milionów zachwyconych inwestorów i klientów. Czym różnią się płytki ceramiczne? Czy każda produkowana jest tak samo i ma tożsame zastosowanie? Sprawdźmy, jak brzmią odpowiedzi na te pytania.

Płytki ceramiczne – rodzaje

Zarówno tanie płytki, jak i te z górnej półki mają bardzo zbliżony skład. Bazą standardowych płytek ceramicznych jest mieszkanka glin, topników, piasków i krzemionki wzbogacona barwnikami i dodatkami mineralnymi, natomiast do produkcji odporniejszego gresu podłogowego stosuje się z reguły kwarc, kaolin i skalenie. Podział płytek ceramicznych kształtuje się następująco:

 • terakota – to dość odporna płytka wykonana z kamionki, stosowana do wykończenia podłóg;
 • gres – trwały i odporny, to doskonałe płytki na ogrzewanie podłogowe,
 • glazura – zdecydowanie cieńsza i bardziej krucha niż płytki podłogowe, dlatego stosuje się ją wyłącznie na ściany;
 • klinkier – płytki wykonane z naturalnej gliny, najczęściej stosowane na zewnątrz;
 • płytki rektyfikowane – charakteryzują się ostrymi równymi krawędziami, doskonałe do montażu z minimalną fugą.

Oprócz powszechnie stosowanego powyższego podziału stosuje się dodatkowo różnicowanie płytek ze względu na rodzaj dalszej obróbki. Wyróżniamy zatem płytki szkliwione z lekkim połyskiem, angobowane matowe, oraz polerowane na wysoki połysk. Kolejnym podziałem jest ten determinowany rozmiarem płytek i mamy tu do czynienia z płytkami minimalnej wielkości, czyli mozaiką, następnie ze standardowymi płytkami niewielkiego i średniego rozmiaru, oraz egzemplarzami wielkoformatowymi. Jeśli zastanawiamy się, gdzie udać się po okładziny ścienne i podłogowe, z pewnością dobrym rozwiązaniem jest outlet płytek, w którym znajdziemy duży wybór kafelek na każdą kieszeń.

Jak produkowane są płytki ceramiczne?

Jak się produkuje płytki ceramiczne - czy wszystkie tak samo?
Jak się produkuje płytki ceramiczne – czy wszystkie tak samo?

Wieloetapowy proces produkcji płytek ceramiczny https://www.ceramiczne-plytki.pl/ jest niezwykle skomplikowany technologicznie. Każdy z etapów wymaga szczególnej dbałości, co bezpośrednio przekłada się na jakość wyprodukowanych płytek. Jeśli wskutek niedopatrzenia procesu produkcyjnego powstaną w płytkach niewielkie skazy, outlety płytek oferują  wyprzedaż płytek ściennych  za ułamek ceny pełnowartościowego produktu. Poznajmy proces produkcji płytek ceramicznych.

 • Pierwszym krokiem w procesie produkcji jest dobór materiału, czyli surowca, z którego powstaną płytki. Przykładowo płytki ścienne są mniej odporne na uszkodzenia, niż gresy, dlatego skład obu fabrykatów będzie różny.
 • Po doborze właściwych proporcji, surowiec, z którego powstaną płytki, trafia do potężnych młynów, w których składniki zostają dokładnie wymieszane. Mieszanie odbywa się na mokro, czyli do sypkich składników, dodawana jest odpowiednia ilość wody. Masa musi charakteryzować się ujednoliconą konsystencją płynną, dlatego proces mieszania jest kluczowy. Na tym etapie do masy dodawane są barwniki.
 • Kolejnym etapem jest suszenie i leżakowanie. Poddanie masy działaniu wysokiej temperatury powoduje odparowanie wody i powstanie granulatu. Granulat następnie transportowany jest do ogromnych zbiorników, w których leżakuje do czasu osiągnięcia pożądanych parametrów.
 • Granulat gotowy do produkcji płytek, zostaje wsypany do form, a następnie sprasowany do uzyskania odpowiedniego rozmiaru i grubości. Prasowanie odbywa się za pomocą wysokiego ciśnienia i jest to ten moment, w którym płytka zaczyna przypominać ostateczny produkt. Producent na tym etapie może zastosować dodatkowe suszenie.
 • Jeśli ostatecznie płytka nie będzie poddana szkliwieniu, na tym etapie można uzyskać grafikę na jej powierzchni. Jeśli jednak płytka ma być szkliwiona, jeszcze przed nałożeniem grafiki na jej powierzchnię naniesione zostaje szkliwo, a dopiero potem zaplanowane dekoracje. Płytkę szkliwioną należy na tym etapie dodatkowo dosuszyć. Szkliwione płytki do salonu, łazienki, czy kuchni, nadal są najpopularniejszym rozwiązaniem w  wielu domach.
 • Wielokrotne wypalanie powstałego produktu w ogromnych piecach rolkowych w temperaturze od 1000 do 1300 st. C.  jest ostatnim etapem tworzenia płytek ceramicznych.
 • Ostatnim elementem przed wysłaniem płytek do składów i sklepów jest ich kalibracja i kontrola jakości.

Nowoczesne płytki wewnętrzne i zewnętrzne

Ostatnim podziałem płytek jest podział na płytki mrozoodporne zewnętrzne oraz płytki do stosowania wewnątrz budynków. Od kilku sezonów w stylistyce płytek wewnętrznych furorę robią płytki drewnopodobne do złudzenia przypominające prawdziwe drewno lub panele, oraz płytki stylizowane na surowy beton. Mogą zostać przystosowane przez producenta do odporności na wysokie temperatury i tym sposobem najmodniejsze wzory płytek zewnętrznych paradyż ozdobią taras, lub schody wejściowe do domu.

Author: kto