Ile kosztują wiązary dachowe?

Ile kosztują wiązary dachowe?

Ile kosztują wiązary dachowe? Wiązary dachowe to taki element, który stanowi formą nośną konstrukcji dachu. Ze względu na dużo większe możliwości konstrukcyjne jakie niosą za sobą wiązary dachu są one takim elementem, który świetnie się sprawdza. Przenoszą one obciążenie dachu na główne podpory, którymi będą ściany oraz słupy. Wiązary najczęściej wykonuje się z drewna, ale mogą być także wykorzystywane wiązary ze stali.

Obecnie wiązary wykorzystywane są w budownictwie rolniczym, przemysłowym, mieszkaniowym a także przy wykonywaniu domów szkieletowych, co również jest bardzo dobrą opcją. Warto więc bliżej się im przyjrzeć i zobaczyć jak to wygląda pod kątem cenowym.

Czym są wiązary dachowe?

Od strony definicji wiązary dachowe są elementem konstrukcji dachu. Rolą wiązarów będzie doprowadzenie do tego, że przeniesiony będzie ciężar własny więźby a także obciążeń dodatkowych takich jak np. śnieg, który na dachu będzie się pojawiał. Te obciążenia jakie będą na dachu przeniesione będą na ściany oraz słupy nośne właśnie dzięki wykonanym wiązarów. Wiązary dachowe są elementem, który przeznaczony będzie do budownictwa mieszkaniowego i wykonywane są z drewna. W przypadku budownictwa szkieletowego i przemysłowego dość często wykonuje się również wiązary stalowe.

Wygoda jaką gwarantują wiązary

Ile kosztują wiązary dachowe?
Ile kosztują wiązary dachowe?

Co do zasady wykonanie dachu było zawsze trudnym zadaniem, które wymagało odpowiedniego doświadczenia cieśli, który za taką usługę odpowiadał. Błąd ludzki mógł tutaj doprowadzić do sytuacji, w której dach nie był bezpieczny i konstrukcja domu mogła stanowić pewne niebezpieczeństwo. Jeśli ten błąd był poważny mogło nawet dojść do katastrofy budowlanej. Obecnie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ jeśli chodzi o wykonanie więzarów dachowych pracuje się na elementach prefabrykowanych, które pozwolą wykonać dach w szyki i dokładny sposób. Wiązary produkuje się w fabryce i jako elementy gotowe są dostarczane na plac budowy. Dlatego można liczyć na precyzję jeśli chodzi o wykonanie tych elementów, a jednocześnie lepsze ich spasowanie, dlatego można być pewnym, że przygotowana konstrukcja będzie bezpieczna. Jest to również czynnik, który sprawia, że wykonanie całej konstrukcji pod dach staje się łatwiejsze i szybsze. Warto zwrócić uwagę na to, że ograniczony czas pracy przy tej konstrukcji sprawi, że koszty wykonania będą mniejsze niż w przypadku klasycznej więźby. Ile więc tak naprawdę kosztować będzie wykonanie wiązarów dachowych? Warto się tej właśnie kwestii przyjrzeć nieco bliżej.

Polecamy również:

Ile będą kosztować wiązary dachowe?

Nie powinno być zaskoczenia, że koszt jaki będzie związany z wykonaniem wiązarów będzie uzależniony od wielkości dachu, na którym będzie to pokrycie wykonywane. Oprócz wielkości znaczenie ma również to jakie drewno zostanie wybrane. Najczęściej będzie to drewno sosnowe albo świerkowe. W przypadku dachu, który ma około 200 metrów kwadratowych powierzchni cena wiązarów sięga około 10 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt wykonania prac na poziomie około 3 tysięcy złotych. Tym samym koszty będą często niższe niż te jakie będzie trzeba ponosić przy zwykłej więźbie szczególnie gdy chodzi o koszty wykonywanych prac. Jednocześnie wykonanie wiązarów pozwoli na wykonanie dużych przestrzeni sięgających nawet 30 metrów rozpiętości bez konieczności wykonywania ścianek działowych. Oczywiście im większy dach tym większy będzie koszt wykonania wiązarów.

Czy wiązary dachowe mają wady?

Nie da się zaprzeczyć, że wiązary dachowe to obecnie popularna propozycja, na którą faktycznie wielu inwestorów się decyduje. Natomiast czy wiązary mają jakieś wady? To co ewentualnie można będzie wskazać to fakt, że pojawiać się może problem z rozładowaniem i zamontowaniem transportu. Zazwyczaj będzie potrzebne wynajęcie dźwigu i tutaj dochodzą koszty. Dodatkowo przy małych posesjach, jak te na których buduje się domy może być problem z wjazdem dźwigu. Może się więc okazać, że przywiezienie tych elementów na teren budowy będzie kłopotliwe i kosztowne. Jeśli z tym nie będzie problemów to na pewno wybór wiązarów co do zasady będzie dobrą decyzją.

Wiązary gotowe elementy dachu

Przygotowanie wiązarów będzie o tyle korzystne, że mogą one być montowane także zimą, dzięki czemu okres prac budowlanych się wydłuża a to daje pozytywne wyniki jeśli chodzi o szybkość ukończenia budowy. Zainteresowanie wiązarami choćby z tego względu jest obecnie spore i wiele osób się na nie decyduje. Natomiast jeśli chodzi o to pokrycie dachowe trzeba także wybrać kogoś kto będzie mógł je wykonać. Firmy, które się tym zajmują mają spore doświadczenie i faktycznie można oczekiwać, że będą w stanie takie pokrycia wykonać w odpowiedni sposób. Warto o to zadbać, konstrukcja dachu to bowiem jeden z najważniejszych elementów każdego budynku i jej odpowiednie wykonanie będzie miało duże znaczenie dla trwałości. Ma to także istotny wpływ jeśli chodzi o izolację termiczną takiego budynku więc również ten aspekt także warto mieć na uwadze, gdy decydujemy się na przygotowanie konstrukcji dachów w domach.

Author: kto12