Dyski talerzowe a dyski SSD - które są lepsze?

Dyski talerzowe a dyski SSD – które są lepsze?

Dyski talerzowe a dyski SSD – które są lepsze? Twój komputer się zacina, ale nie wiesz dlaczego? Zanim kupisz całkiem nowe urządzenie, pomyśl nad wymianą dysku twardego. W komputerach z niższej półki producenci zazwyczaj umieszczają dyski twarde starego typu, czyli dyski HDD, tzw. dyski talerzowe. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż po pewnym czasie działają bardzo słabo. Z każdym rokiem ich wydajność znacznie spada.

Jaka jest alternatywa dla dysków HDD? Oczywiście innowacyjne dyski SSD. W niniejszym artykule dokładnie omawiamy korzyści wynikające z zainwestowania w nowoczesny dyski SSD. Dzięki nim Twój komputer odzyska dawne, efektywne działanie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury naszego poradnika na temat dysków SSD.

Czy zakup dysku SSD naprawdę się opłaca?

Jeśli nie masz zielonego pojęcia, dlaczego Twój komputer tak nagle zwolnił, pomyśl w pierwszej kolejności nad wymianą starego dysku HDD na dysk SSD. Warto wiedzieć, że laptopy oraz komputery stacjonarne z niższej półki cenowej są wyposażone w starsze dyski HDD, aby producent zaoferował w sklepie atrakcyjną cenę. Oczywiście, takie dyski kilkanaście lat temu były bardzo dobre, jednak dzisiaj zapotrzebowanie na przetwarzanie danych oraz wymagania systemowe powodują, że dyski HDD funkcjonują o wiele mniej efektywnie niż jeszcze kilka lat temu. Każdy, kto wymieni swój stary dysk HDD na nowoczesny dysk SSD, z pewnością nie będzie żałował podjętej decyzji. Różnica jest zauważalna już po pierwszym uruchomieniu komputera. Zalet dysków SSD jest tak naprawdę cała masa. Poniżej opisujemy najważniejsze zalety dysków SSD. Mając tę wiedzę, każdy już teraz nie będzie sięgał po dyski talerzowe, tylko rozpocznie korzystanie z wyjątkowo efektywnych dysków SSD. 

Jaki dysk SSD kupić? Odpowiadamy!

Dyski talerzowe a dyski SSD - które są lepsze?
Dyski talerzowe a dyski SSD – które są lepsze?

Co wyróżnia najlepszy dysk SSD od komputera? Jeśli zależy nam na jak największej prędkości działania komputera podczas obsługiwania najważniejszych funkcji systemowych oraz uruchamiania gier czy przeglądarki internetowej, to dyski SSD sprawdzą się wręcz rewelacyjnie. Dysków SSD jest jednak na rynku dość sporo. O czym zatem należy pamiętać? Szczególną uwagę trzeba zwracać przede wszystkim na szybkość zapisu i odczytu danych – są to dwie kluczowe kwestie, o których w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć. Im dany model dysku SSD będzie miał te parametry wyższe, tym lepiej. Szybki dysk SSD to jeden z najważniejszych elementów komputera decydujący o komforcie korzystania z posiadanego sprzętu. Jeżeli dysk twardy jest złej jakości, wówczas programy będą uruchamiały się długo, a korzystanie z nich nie będzie przyjemnością, tylko wręcz przeciwnie. Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to pojemność. Nowy dysk SSD powinien mieć na tyle dużą pojemność, aby bez żadnych problemów można było na nim przechowywać wszystkie najważniejsze aplikacje, pliki i dokumenty oraz rzecz jasna pliki systemowe. Oferty producentów z zakresie pojemności dysków SSD są dość mocno zróżnicowane. Najtańsze dyski posiadają 120 GB wolnej przestrzeni, zaś te najdroższe są w stanie zaoferować nawet 2TB miejsca do zapisywania rozmaitych danych. Wybór pojemności to decyzja indywidualna, która powinna zależeć od tego, ile dokładnie plików będziemy chcieli przechowywać w swoim nowym dysku SSD. W tym miejscu należy również wspomnieć o kolejnej istotnej kwestii związanej z formatem napędu oraz wykorzystywanymi przez niego interfejsami. Rodzajów dysków SSD jest naprawdę dużo. Decyzja w tym zakresie będzie w przyszłości przekłada się na szybkość działania całego komputera. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są dyski SSD typu M.2 PCI. 

Dyski talerzowe a dyski SSD

Cechą charakterystyczną dysków HDD jest fakt, iż prędkość tego rodzaju dysków jest uzależniona od liczby obrotów talerza. Ten parametr liczy się za pomocą wskaźnika RPM, czyli obrotów na minutę. Praca talerza w dysku to główny ogranicznik prędkości całego komputera. W niektórych przypadkach właściciele komputerów chcą kupić szybsze dyski HDD, jednak jest to niemożliwe ze względu na prawa fizyki – tarcie powoduje, że znalezienie szybkiego dysku HDD jest po prostu niemożliwe. Tutaj właśnie przechodzimy do ogromnej przewagi dysków SSD. W dyskach SSD nie stosuje się bowiem mechanizmów talerzowych. O co chodzi? Dyski SSD konstruowane są w technologii podobnej do tej zastosowanej w pendrive’ach. W teorii prędkość dysków SSD w żaden sposób nie jest ograniczona kwestiami mechanicznymi, ale zapewne za parę lat i tak okaże się, że istnieje również jakiś górny limit prędkości przewidziany dla dysków typu SSD. W tej chwili dyski SSD są jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w zakresie przetwarzania jak i przechowywania danych. Każdy, kto chciałby uzyskać jak najszybsze osiągi zapisu i odczytu danych w swoim komputerze, nie powinien się dłużej zastanawiać. Najlepsze osiągi w dzisiejszych czasach oferują dyski SSD. W tej chwili nie ma dla nich jakiejkolwiek alternatywy. Kup dysk SSD i ciesz się niesamowicie dużą prędkością swojego komputera. Różnica w osiągach komputera jest zauważalna praktycznie od razu! 

Author: