Kim są frankowicze?

Kim są frankowicze?

Kim są frankowicze? W ostatnich kilku latach dosyć często pada określenie “frankowicze”. Pojawia się ono w wiadomościach codziennych, prawnych i przede wszystkim bankowych. Kim są i dlaczego ostatnimi czasy jest o nich głośno?

Jak nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze

Określenie “frankowicze” pochodzi od szwajcarskiej waluty – franka. do pewnego momentu kredyty brane w tej walucie były bardziej opłacalne, niż w złotówkach. Dlaczego? Otóż przy tej samej zdolności kredytowej, można było uzyskać większy kredyt we frankach, niż w złotówkach. A co za tym idzie, dawało to lepsze możliwości, np. przy kupnie mieszkania lub domu. Nic więc dziwnego, że jeśli ktoś musiał wziąć spory kredyt, przeważnie rozważał rozwiązanie z frankami w roli głównej.

Do pewnego momentu kurs franka względem złotówki był bardzo korzystny. A to powodowało raty w rozsądnej wysokości. Problem zaczął się w momencie, gdy kurs franka zaczął się często zmieniać, ale tendencja szła wciąż w górę. W efekcie nastał czas, gdy 1 frank w przeliczeniu na złotówki zaczął być warty ponad dwa razy więcej, niż w  momencie boomu na kredyty we frankach. Skutki? “Fankowicze” nagle dowiedzieli się, że mają do spłaty przynajmniej dwa razy więcej, niż na moment podpisywania umowy, a raty tez podskoczyły w górę. Stworzyło to zupełnie nową sytuację, gdy pomoc frankowiczom stała się potrzebna w walce z bankami.

Płać i płacz?

Coraz bardziej zadłużeni frankowicze zaczęli szukać pomocy prawnej. Sytuacja była nietypowa i nie każda kancelaria godziła się zająć taką sprawą. Na szczęście pojawiły się kancelarie zajmujące się kredytami frankowymi. Pracujący w nich prawnicy specjalizują się w prawie finansowym i bankowym oraz są wyczuleni na nieprawidłowości w umowach kredytowych, zwłaszcza tych we frankach. Dlatego są w stanie przygotować się odpowiednio do sądowej batalii o prawa konkretnego frankowicza lub grupy frankowiczów.

W czym tkwi problem?

Banki udzielające kredytów we frankach tak pisały umowy kredytowe, aby to klient w razie czego znalazł się w niewygodnej sytuacji. Wiele paragrafów było niezgodnych z prawem, o czym jednak osoby biorące kredyty we frankach po prostu nie wiedziały. Ufały, że bank wie co robi, a oni jako klienci mogą się czuć bezpiecznie.W końcu przyszli po kredyt do banku, a nie do ludzi dających pożyczki na wysoki procent i działających praktycznie zupełnie poza prawem. O tym, że się mylili, zaczęli się przekonywać, gdy wartość franka zaczęła wzrastać, począwszy od wartości ok. 2 zł do nawet ponad 5 zł w najgorszym dla frankowiczów momencie.

Jeśli chodzi o pomoc fankowiczom kancelaria pomaga przede wszystkim zrozumieć podpisaną umowę i wydobyć z niej to, co jest najbardziej szkodliwe dla klienta. Pracownicy takiej kancelarii starają się znaleźć odpowiednie prawne kontrargumenty tak, aby sąd orzekł na korzyść frankowiczów.

Czy sprawa jest beznadziejna?

W przypadku kredytów we frankach i umów, które ich dotyczyły, samodzielna walka frankowicza o unieważnienie umowy lub korzystne przewalutowanie należności, może być bardzo trudna, a efekty mizerne. Banki posłużyły się w kreowaniu umów pomocą specjalistów, którzy tak ujęli zasady kredytu, aby wszystko wyglądało ładnie i nie powodowało podejrzeń. Kiedy nastąpiła zmiana w wartości franka, wszystko wyszło na jaw. Jednak osoba, która nie zna przepisów i nie wie nawet, jak szukać odpowiednich paragrafów, może nawet nie wiedzieć, od czego zacząć walkę. Dlatego właśnie, jeśli chodzi o kredyty frankowe, to prawnik staje się często właściwą deską ratunku.

Ile jeszcze potrwa taka sytuacja? Czy nauczy ona czegoś zarówno klientów banków, jak i same banki? Pozostaje mieć nadzieję, że i owszem. Nie może być tak, że banki przestają być instytucjami powszechnego zaufania pod kątem finansowym i prawnym.

Pozostaje mieć nadzieję, że na podstawie wszystkich procesów frankowiczów, powstaną stosowne przepisy, które rozjaśnią sytuację w podobnych przypadkach w przyszłości. Choć – oczywiście – najlepiej by było, gdyby takie sprawy już się nigdy wiecej nie zdarzały. Ale dzisiaj kancelarie pomagające frankowiczom działają w wielu miastach i warto z ich usług korzystać.

Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Author: